صادرات زعفران

ایران به عنوان بزرگترین کشور تولید کننده زعفران در سطح جهان، بزرگترین صادر کننده زعفران در جهان شناخته می‌شود. کشوری که با تولید متوسط ۳۵۰ هزار کیلو در سال در انواع مختلف با اختلاف فاحشی با دومین و سومین کشور تولید کننده زعفران (اسپانیا و هند) در صدر تولید کنندگان و صادر کنندگان قرار دارد.

زعفران به دلیل خاصیت های بی‌شماری که در بخش های غذایی، صنعتی و دارویی دارد کم کم به عنوان گیاه استراتژیک شناخته شده و خیلی از کشورها برای بهره‌مند شدن از خواص مفید این گیاه اقدام به واردات این گیاه از کشورهای تولید کننده می‌کنند. خراسان به عنوان قطب تولید زعفران در دنیا شناخته می‌شود، البته شهرهای مختلف ایران مثل همدان، اردبیل و زنجان و … از چند سال پیش شروع به کشت طلای سرخ کرده‌اند.

چرا صادرات زعفران

زعفران از جمله گیاهانی است که  نیاز به آبیاری بسیار پایین دارد (دو بار در سال) و  در مناطقی که میزان بارش در سال ۳۰۰ میلیمتر می‌باشد یکبار آبیاری هم کفایت می‌کند. ولی برداشت و جداسازی این گیاه فعلاً تماماً با دست انجام می‌شود، این مسئله باعث شده است که این گیاه گرانترین ادویه جهان شناخته شود و چون در دیگر نقاط جهان نسبت به ایران کمتر تولید می‌شود از لحاظ ارز آوری کاملاً مستعد می‌باشد، کافی است که کشورهای هدف را شناسایی و اقدام به صادرات زعفران نمود.

با طراحی و بسته بندی با کیفیت زعفران باعث می‌شود که ۳۰ درصد سود بیشتری عاید صادرکننده شود.

فواید کشت و صادرات زعفران

  • ایجاد اشتغال پایدار و مبارزه با بیکاری
  • اقدام به کشت اراضی کشاورزی و جلوگیری از فرسایش خاک
  • جایگزینی زعفران به عنوان گیاه با نیاز آبی کم به جای گیاهان پر آب بر مثل سیب زمینی و هندوانه
  • ارز آوری بسیار بالایی زعفران
  • حمایت دولت و اختصاص تسهیلات دولتی در امر کشت، تولید و صادرات زعفران
  • خرید تضمینی زعفران توسط شرکت‌های صادراتی

کارآفرینی در صادرات زعفران

ایران بزرگترین تولید کننده زعفران می‌باشد و با اختلاف فاحش در رتبه اول قرار دارد، خیلی از کشورها میل به واردات زعفران از ایران دارند، می‌توان با کمک تحقیقات و پیگیری در کشورهای دیگر، کشور هدف را شناسایی و اقدام به صادرات این گیاه گران بها کرد.

عمده مصرف زعفران در کشورهای مختلف جهان

در خود ایران بیشترین دلیل استفاده به خاطر رنگ و عطر معطری که دارد استفاده می‌شود و متاسفانه به خواص زعفران توجهی نمی‌شود اما کشورهایی مثل کشورهای اروپایی که به خواص آنتی اکسیدانی زعفران توجه بیشتری دارند به همین دلیل عمده مصرف زعفران در کشورهای اروپایی و آمریکایی در حیطه دارویی می‌باشد و در مرحله دوم صنایع غذایی و صنعتی.

موانع و مشقت های صادراتی زعفران

عمده‌ترین مانع برای صادرات زعفران:

  • عدم ثبات قیمت زعفران
  • نوسانات شدید قیمت ارز
  • نبود سیستم بانکی جهت معاملات و صدور بخشنامه هیات دولت جهت تحویل ارز صادراتی
  • وجود دلالی و واسطه گری

میزان گردش مالی در حوزه صادرات زعفران در جهان

میزان تجارت جهانی زعفران بیش از ۸ میلیارد دلار در سال می‌باشد که سهم ایران در تجارت جهانی زعفران متاسفانه بسیار اندک می‌باشد.(حدود ۴۰۰ میلیون دلار از ۸ میلیارد دلار)، در حالی که ۹۰ درصد زعفران دنیا را ایران تامین می‌کنند، چون عمده زعفران ایران به صورت فله ای صادر می‌شود.

عمده کشورهای وارد کننده زعفران از ایران

ایران به طور متوسط سالانه ۲۵۰ تن زعفران صادر می‌کند. بزرگترین خریداران عمده زعفران ایران در درجه اول امارات متحده عربی و اسپانیا و در مراحل بعد علاوه بر این کشورها، به ایتالیا، آمریکا، ،هند، فرانسه، سوئد، آرژانتین، عربستان سعودی، سوند، بریتانیا و سوئیس صادر می‌شود.

مراحل صادرات زعفران

اولین مرحله در صادرات شناسایی کشور هدف می‌باشد، در مرحله بعد باید تعرفه گمرکی کشور وارد کننده را بررسی کرد تا در موقع صادر نمودن به مشکل مواجه نشویم. مرحله بعد اخذ گواهی بهداشت و گواهی استاندارد جهت صادرات زعفران می‌باشد. اگر خواهان سود بیشتری هستیم باید در ظروف با کیفیت و شکیل بسته‌بندی کنیم. مرحله آخر هماهنگی با شرکت حمل و نقل می‌باشد که باید در مورد هزینه‌های باربری زعفران به کشور مقصد رایزنی کنیم
وقتی بارمون وارد کشور مقصد رسید باید تعرفه گمرکی زعفران را پرداخت نموده و وارد کشور مقصد نمود که در مقالات بعد بیشتر در این خصوص صحبت خواهیم کرد

 

همین الان زعفران اصل و صادراتی را از ما تهیه کنید

برای خرید زعفران عمده با ما تماس بگیرید

۴۶۸۸ ۸۶۷ ۰۹۱۰