رنگ سازی با زعفران دارای کدام پایه و اساس است و چرا رونق دارد؟

۹ اردیبهشت ۱۳۹۷
زمان مطالعه: دقیقه
دسته‌بندی ها:

از زعفران در تهیه مواد مختلفی استفاده می شود. خواه مواد خوراکی باشد یا صنعتی یا دارویی و آرایشی، همه جا زعفران از خود خاطره ای خوب به یادگار گذاشته است اما امروز می خواهیم به مقوله رنگ سازی با زعفران بپردازیم. نظر شما در این باره چیست؟ بله باید موضوع جذابی باشد پس با زعفران.نت همراه باشید.

به‌دنبال زعفران اصل و ارگانیک هستید؟

طعم لذیذ زعفران اصل و آزمایش‌شده را با خرید بدون واسطه از کشاورزان ما تجربه کنید.
همین الآن زعفران اصل بخر

علت رنگ سازی با زعفران چیست؟

یکی از عوامل اصلی رنگ ساز در زعفران که منجر به علم رنگ سازی با زعفران شده است، کلاله زعفران است که دارای کروسین است و این کروسین رنگ زیبای این گیاه خوش عطر قدیمی را پدید می آورد. در کنار کروسین ها، رنگ دانه های محلولی هم وجود دارند که به این موضوع کمک می کند که چربی کمی برای زعفران فراهم می کند که این روی رنگ هم اثر دارد. از این جاست که کارشناسان برای رنگ سازی با زعفران تاکید ویژه ای دارند چرا که رنگی طبیعی و ماندگار دارند.

رنگ سازی با زعفران

پیشینه رنگ سازی با زعفران

در اسطوره ها و داستان ها به این مهم اشاره شده که در یونان باستان، رنگ زعفران رنگ سلطنتی مشهوری بوده است که حالا کاربرد آن به تولید رنگ های خاص و ویژه شده کشیده است. در همان ایام از زعفران برای رنگ آمیزی الیاف ارزشمند و قیمتی استفاده می شده است.

آیا رنگ سازی با زعفران توجیه اقتصادی دارد؟

با توجه به اینکه زعفران گیاه کم یاب و گران قیمتی است و در سطح زیاد کشت نمی شود، و میزان داشت و برداشت آن در سراسر دنیا از سایر محصولات کمتر است در عین حال وقتی که بحث به پارچه های گران قیمت و الیاف ارزشمند کشیده شود، توجیهی اقتصادی تر پیدا می کنند.

 روش رنگ آمیزی با رنگ های زعفرانی

در حال حاضر در رنگ سازی با زعفران به نسبت تقاضا کار می شود. در ادامه پارچه ها را به نقوش مختلف تزیین می کنند و بعد از آن هم طرح های هنرمندانه ای کشیده می شود که به کمک زعفران و رنگ حاوی آن، این طرح و نقش ها رنگ داده می شوند. این پارچه ها عموما ابریشمی و خالص و گران قیمت هستند که خرید ان ها با وجود رنگ زعفرانی کاملا توجیه پذیر است.

حتما بخوانید:   ساختن شمع با زعفران نمودی از تقدس و همبستگی بین المللی

رنگ سازی با زعفران

خاصیت رنگ سازی با زعفران برای الیاف و پارچه ها

پارچه های مختلفی هستند که می توان آن ها را با رنگ های زعفرانی همراه کرد اما باید بدانید که در پارچه ابریشمی است که خاصیت ضد کپک و گند زدای زعفران کمک می کند که پارچه در سلامت کامل باشد.

رنگ سازی با زعفران برای قالی های قیمتی

دقت کنید که در ایران علاوه بر فرش هایی که در منزل بکار می روند، فرش هایی نیز بافته می شود که تنها به جهت تزیین از آن استفاده می شود. این فرش های زینتی در ترکیه نیز تولید می شوند که غالبا رنگ های روی ان را زعفران تشکیل داده است و به همین دلیل قیمت های هنگفتی دارند.

رنگ سازی با زعفران

 انواع رنگ سازی با زعفران و تنوع رنگ ها

شاید با خود فکر کنید که تنها همین رنگ هایی را که مشاهده می کنیم می توان از زعفران استخراج کرد در صورتی که این دیدگاهی اشتباه است. از زعفران می توان رنگ های زرد، و ارغوانی متمایل به سرخ را استخراج کرد که در ادامه می توان آن ها را با هم ترکیب کرد و مشتقات رنگی آن را استخراج کرد که این موجب می شود رنگ های گرم و لذت بخشی از این گیاه خوش عطر استخراج شود.
جالب این جاست که تنیدن عطر زعفران در تارو پود قالی های دست باف بسیار لذت بخش است و این می تواند به قالی باف ها کمک کند که تجربه ای لذت بخش از کارکردن روی فرش ها داشته باشند.

نتیجه گیری:

از زعفران در صنعت رنگ سازی نیز استفاده می شود بدین ترتیب با ساخت رنگ با زعفران و تزیین قالی ها و پارچه های گران قیمت عطر زعفران بیش از پیش در فضا استشمام خواهد شد و این به تجربه ای لذت بخش در زندگی کمک خواهد کرد که ارزش آن در مقابل هزینه ای که می شود بسیار زیاد تر است. اگر به پروسه رنگ سازی علاقه دارید می توانید اینجا را کلیک کنید و در مورد آن اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 

 

 

0/5 ( 0 بازدید )

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

زعفران و درمان خشکی مو
زعفران و درمان خشکی مو به چه صورت رواج دارد؟

مو یکی از بخش های حساس بدن ما انسان هاست که زیبایی مان را بیشتر ... (بیشتر)

زعفران صادراتی
زعفران صادراتی ایرانی چه ویژگی هایی دارد و جایگاهش کجاست؟

زعفران یکی از مهم ترین عناصر ایرانی است که البته به منظور این کار هر ... (بیشتر)

سهم صادرات در تجارت زعفران
مصرف زعفران برای چه افرادی مضر است و میزان مجاز آن چقدر است؟

زعفران گیاهی است که مزیت های زیادی دارد اما هر چیزی که همیشه عالی است، ... (بیشتر)

دیدگاهتان را بنویسید


افزودن دیدگاه