رنگ سازی با زعفران دارای کدام پایه و اساس است و چرا رونق دارد؟

29 آوریل 2018
زمان مطالعه: دقیقه
دسته‌بندی ها:

از زعفران در تهیه مواد مختلفی استفاده می شود. خواه مواد خوراکی باشد یا صنعتی یا دارویی و آرایشی، همه جا زعفران از خود خاطره ای خوب به یادگار گذاشته است اما امروز می خواهیم به مقوله رنگ سازی با زعفران بپردازیم. نظر شما در این باره چیست؟ بله باید موضوع جذابی باشد پس با زعفران.نت همراه باشید.

زعفرون بخر، گلبرگ زعفرون ببر !!

با کد تخفیف ۱۵ هزار تومانی offer_zf همین الان هم زعفرونت رو بخر و هم گلبرگ زعفران جایزه ببر
همین الآن جایزه‌ت رو ببر

علت رنگ سازی با زعفران چیست؟

یکی از عوامل اصلی رنگ ساز در زعفران که منجر به علم رنگ سازی با زعفران شده است، کلاله زعفران است که دارای کروسین است و این کروسین رنگ زیبای این گیاه خوش عطر قدیمی را پدید می آورد. در کنار کروسین ها، رنگ دانه های محلولی هم وجود دارند که به این موضوع کمک می کند که چربی کمی برای زعفران فراهم می کند که این روی رنگ هم اثر دارد. از این جاست که کارشناسان برای رنگ سازی با زعفران تاکید ویژه ای دارند چرا که رنگی طبیعی و ماندگار دارند.

رنگ سازی با زعفران

پیشینه رنگ سازی با زعفران

در اسطوره ها و داستان ها به این مهم اشاره شده که در یونان باستان، رنگ زعفران رنگ سلطنتی مشهوری بوده است که حالا کاربرد آن به تولید رنگ های خاص و ویژه شده کشیده است. در همان ایام از زعفران برای رنگ آمیزی الیاف ارزشمند و قیمتی استفاده می شده است.

آیا رنگ سازی با زعفران توجیه اقتصادی دارد؟

با توجه به اینکه زعفران گیاه کم یاب و گران قیمتی است و در سطح زیاد کشت نمی شود، و میزان داشت و برداشت آن در سراسر دنیا از سایر محصولات کمتر است در عین حال وقتی که بحث به پارچه های گران قیمت و الیاف ارزشمند کشیده شود، توجیهی اقتصادی تر پیدا می کنند.

 روش رنگ آمیزی با رنگ های زعفرانی

در حال حاضر در رنگ سازی با زعفران به نسبت تقاضا کار می شود. در ادامه پارچه ها را به نقوش مختلف تزیین می کنند و بعد از آن هم طرح های هنرمندانه ای کشیده می شود که به کمک زعفران و رنگ حاوی آن، این طرح و نقش ها رنگ داده می شوند. این پارچه ها عموما ابریشمی و خالص و گران قیمت هستند که خرید ان ها با وجود رنگ زعفرانی کاملا توجیه پذیر است.

حتما بخوانید:   زعفران تقلبی از چه موادی تشکیل شده و چقدر مضر است؟

رنگ سازی با زعفران

خاصیت رنگ سازی با زعفران برای الیاف و پارچه ها

پارچه های مختلفی هستند که می توان آن ها را با رنگ های زعفرانی همراه کرد اما باید بدانید که در پارچه ابریشمی است که خاصیت ضد کپک و گند زدای زعفران کمک می کند که پارچه در سلامت کامل باشد.

رنگ سازی با زعفران برای قالی های قیمتی

دقت کنید که در ایران علاوه بر فرش هایی که در منزل بکار می روند، فرش هایی نیز بافته می شود که تنها به جهت تزیین از آن استفاده می شود. این فرش های زینتی در ترکیه نیز تولید می شوند که غالبا رنگ های روی ان را زعفران تشکیل داده است و به همین دلیل قیمت های هنگفتی دارند.

رنگ سازی با زعفران

 انواع رنگ سازی با زعفران و تنوع رنگ ها

شاید با خود فکر کنید که تنها همین رنگ هایی را که مشاهده می کنیم می توان از زعفران استخراج کرد در صورتی که این دیدگاهی اشتباه است. از زعفران می توان رنگ های زرد، و ارغوانی متمایل به سرخ را استخراج کرد که در ادامه می توان آن ها را با هم ترکیب کرد و مشتقات رنگی آن را استخراج کرد که این موجب می شود رنگ های گرم و لذت بخشی از این گیاه خوش عطر استخراج شود.
جالب این جاست که تنیدن عطر زعفران در تارو پود قالی های دست باف بسیار لذت بخش است و این می تواند به قالی باف ها کمک کند که تجربه ای لذت بخش از کارکردن روی فرش ها داشته باشند.

نتیجه گیری:

از زعفران در صنعت رنگ سازی نیز استفاده می شود بدین ترتیب با ساخت رنگ با زعفران و تزیین قالی ها و پارچه های گران قیمت عطر زعفران بیش از پیش در فضا استشمام خواهد شد و این به تجربه ای لذت بخش در زندگی کمک خواهد کرد که ارزش آن در مقابل هزینه ای که می شود بسیار زیاد تر است. اگر به پروسه رنگ سازی علاقه دارید می توانید اینجا را کلیک کنید و در مورد آن اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 

 

 

5/5 (1 نظر)

زعفرون بخر، گلبرگ زعفرون ببر !!

با کد تخفیف ۱۵ هزار تومانی offer_zf همین الان هم زعفرونت رو بخر و هم گلبرگ زعفران جایزه ببر
همین الآن جایزه‌ت رو ببر

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

کاهش درد زایمان با زعفران
کاهش درد زایمان با زعفران به همراه چند پیشنهاد طبیعی دیگر

درد زایمان بسیار زیاد است به طوری که این موضوع گاهی فکر زایمان به صورت ... (بیشتر)

کاهش اشتها با زعفران
کاهش اشتها با زعفران و تخم شربتی را در راس برنامه لاغری خود قرار دهید

هر جا صحبت از لاغری می شود، همه توصیه می کنند که ابتدا اشتهای خود ... (بیشتر)

زعفران و رفع یبوست
درمان یبوست در بارداری، آیا درمان یبوست با زعفران حقیقت دارد؟

دوران بارداری دوران پر استرسی است که بسیاری از بانوان در چنین ایامی برای اینکه ... (بیشتر)

دیدگاهتان را بنویسید


افزودن دیدگاه