مسمومیت با زعفران تقلبی در کدام انواع محتمل تر است؟

23 مارس 2017
زمان مطالعه: دقیقه
دسته‌بندی ها:

از گذشته تا الان از گیاه دارویی زعفران برای مصارف خوراکی بسیار زیادی و هم چنین در درمان بیماری‌هایی چون قلبی، عروقی، درمان افسردگی، رفع فقر آهن و.. استفاده می‌شود؛ ادویه ضد میکروب زعفران به علت قیمت بالایی که دارد کمتر کاشته می‌‌شود وبه همین دلیل تقلب در این عرصه بسیار زیاد است، که اگر انواع مختلف زعفران‌ها مثل دسته، سرگل و.. را بدانید، بهتر می‌توانید زعفران‌های تقلبی را تشخیص دهید و از مسمومیت با زعفران تقلبی جلوگیری کنید.

زعفرون بخر، گلبرگ زعفرون ببر !!

با کد تخفیف ۱۵ هزار تومانی offer_zf همین الان هم زعفرونت رو بخر و هم گلبرگ زعفران جایزه ببر
همین الآن جایزه‌ت رو ببر

در این نوشته به توضیحات مدیر کل آزمایشگاه‌های مرجع کنترل سازمان غذا و دارو، آقای دکتر حسین رستگار در پایگاه خبری سازمان غذا و دارو( ایفدونا)، درباره مسمومیت با زعفران تقلبی و علت‌های آن می‌پردازیم، با ما همراه باشد.

مسمومیت با زعفران تقلبی

علت مسمومیت با زعفران تقلبی

دکتر رستگار، از وجود ماده شیمیایی و بسیار خطرناک به نام ” دختر خواب” به عنوان علتی برای مسمومیت با زعفران تقلبی اشاره کردند، و افزودند این ماده عوارض خطرناکی را برای مصرف کننده ایجاد می‌کند، و علاوه بر آنکه عطر زعفران را با خود ندارد، فقط شکلی شبیه زعفران دارد که باعث می‌شود، به بازار به عنوان زعفران خالص معرفی شود.

مسمومیت با زعفران تقلبی و دختر خواب

در حال حاضر زعفران اصلی صادراتی کشور، زعفران دختر پیچ است که محصول اصیل زعفران ایرانی با همه خواص زعفران است، و در مقابل ماده ” دختر خواب” که علت مسمومیت با زعفران تقلبی است، یک فراورده کاملا شیمیایی و خطرناک قرمز رنگ مانند زعفران است که خیلی سریع در آب حل می‌شود و رنگ زرد رو به قرمزی را که شبیه زعفران است تولید می‌کند. این ماده عطر مخصوصی ندارد اما شدیداً سرطان‌زا است.

راه پیشگیری از: مسمومیت با زعفران تقلبی

برای جلوگیری از مسمومیت با زعفران تقلبی بهترین روش این است که از برندهای معتبر که دارای شماره پروانه بهداشت هستند استفاده کنید؛ همان طور که می دانید زعفران به عنوان یک ادویه قوی برای تزئین و خوش رنگی غذا، یک میکروب کش قوی هم محسوب می‌شود، تا جایی که در مصارف بسیار زیادی کاربرد دارد.

آقای دکتر رستگار در بیان ویژگی‌های زعفران افزودند که، « زعفران علاوه بر اثر بخشی فوق العاده ای برای درمان افسردگی، آرامش و تقویت اعصاب، تقویت حافظه، شادابی، تقویت سیستم گوارشی و.. دارد، یک فاکتور بسیار خوب هم در تزئین غذا محسوب می‌شود»؛ حال ماده ” دختر خواب” علاوه بر اینکه خاصیت‌های زعفران را ندارد، خود به طور ذاتی سرطان‌زا است و علت اصلی مسموکیت زعفران تقلبی محسوب می‌شود.

آقای دکتر رستگار برای جلوگیری از مسمومیت با زعفران تقلبی افزودند که، « بهترین نوع زعفرانی که احتمال تقلب خیلی کمتری نبست به دیگر زعفران‌ها دارد، زعفران دسته یا دختر پیچ است»

همانطور که می‌دانید در زعفران دسته تمام قسمت‌های قرمز و زرد رنگ آن یعنی کلاله ( قسمت رنگ زا) و خامه آن با هم خشک و نخ پیچ می‌شود، به همین دلیل به نسبت دیگر زعفران‌ها مثل سرگل، پوشالی، نگین و در مجموع وزن کل محصول، رنگ کمتری خواهد داشت اما احتمال تقلب و ایجاد مسمومیت با زعفران تقلبی بسیار کمتر خواهد شد و بهتر از دیگر زعفران‌هاست.

حتما بخوانید:   مبارزه با چاقی با زعفران به همراه مصرف خوراکی های سرد و تر

متاسفانه در حال حاضر بعضی از فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و.. از زعفران تقلبی ارزان در غذاهای خود استفاده می‌کنند، بدون اینکه در نظر بگیرند مواد شیمیایی موجود در آن یعنی ” دختر خواب” سبب مسمومیت با زعفران تقلبی می‌شود.

مصرف افراطی زعفران به خطرناکی مسمومیت با زعفران تقلبی

آقای رستگار در کنار دیگر حکیمان طب گیاهی هم به این نکته اشاره کردند که، « با وجود داشتن خواص فوق العاده زیاد و درمانی زعفران باید در مصرف این گیاه هم دقت شود، چرا که اگر بیش از حد مجاز مصرف شود، می تواند مثل یک سم عمل کند و به خطرناکی مسمومیت با زعفران تقلبی باشد».

آقای رستگار برای جلوگیری از مسمومیت با زعفران تقلبی و اصیل، ضمن اشاره به تهییه محصول سالم با برند بهداشتی معتبر افزود، « سعی کنید در ماه حتما ۳ گرم زعفران را مصرف کنید، و اگر بیش از ۵ گرم زعفران در طی روز مصرف شود، عوارض ناگواری مثل سرگیجه، پایین امدن تعداد ضربان قلب، حالت تهوع و.. را هم در بردارد؛ مصرف این گیاه در دوران بارداری و در ۳ ماه اول آن، به علت سقط جنین شدیدا ممنوع است و مصرف آن در بقیه ایام بارداری هم باعث افزایش سقط جنین می‌شود‌»

آقای دکتر حسین رستگار در کیفیت نگهداری زعفران توضیح دادند که، « باید این گیاه را در ظرف شیشه ای در بسته نگهداری کرد تا با حرارت و نور مواجه نشود و زعفران رنگ و عطر خود را ناز دست بدهد».

پودر زعفران و مسمومیت با زعفران تقلبی

آقای رستگار برای جلوگیری از مسمومیت با زعفران تقلبی توصیه کردند که « با وجود دسته بندی‌های مختلف شرکت‌های تولیدی زعفران و انواع آنها، بهتر است از نوع دسته یا دختر پیچ که نمونه صادراتی و اصیل زعفران ایرانی است، با برند با کیفیت و معتبر استفاده کنید؛ در مقابل زعفران اصیل ایرانی، پودر و عصاره زعفران به عنوان محصولات مخل سلامتی و علتی برای مسمومیت با زعفران تقلبی محسوب می‌شوند، و متاسفانه این محصولات در مراکز غیر معتبر هم به فروش می‌رسند».

مسمومیت با زعفران تقلبی

نکاتی درباره زعفران دسته یا دختر پیچ

این نمونه از زعفران تمامی قسمت های یک زعفران چه کلاله قرمز رنگ و چه قسمت زرد رنگ یا خامه آن را شامل می‌شود که قسمت خامه این زعفران در حدود ۳ الی ۵ سانتی متر این محصول است؛ دلیل نام گذاری این نوع زعفران به نام دختر پیچ، این است که قبلا کار نخ پیچ کردن کلامه و خامه به وسیله بانوان انجام می‌گرفت.

عمده مصرف این نمونه از زعفران در صادرات استفاده می‌شود که قدرت رنگ دهی ان بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ واحد است، و در میان انواع دیگر زعفران رنگ دهی پایین تری را به خاطر وجود خامه دارد و در عوض خطرات مسمومیت با زعفران تقلبی را هم ندارد.

نتیجه گیری:

یکی از گران‌ترین ادویه‌های دنیا که خاصیت‌های دارویی و خوراکی فراوانی دارد، گیاه زعفران است؛ این قیمت بالای این گیاه، زمینه نفوذ تقلب را به این عرصه بسیار وارد کرده است. امروزه ماده‌ای بومی به نام ” دختر خواب” که کاملا سرطان زا محسوب می‌شود و شکلی معادل زعفران دارد، به عنوان زعفران با قیمت کمتری در بازار فروخته می شود که علت اصلی مسمومیت با زعفران تقلبی محسوب می‌شود.

 

2/5 (2 نظر)

زعفرون بخر، گلبرگ زعفرون ببر !!

با کد تخفیف ۱۵ هزار تومانی offer_zf همین الان هم زعفرونت رو بخر و هم گلبرگ زعفران جایزه ببر
همین الآن جایزه‌ت رو ببر

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

زعفران و درمان سرد مزاجی آقایان چگونه امکان پذیر است

ابتدای این مطلب را نمی دانم با تعریف و تمجید از زعفران شروع کنم یا ... (بیشتر)

زعفران و افزایش بینایی
زعفران و افزایش بینایی رابطه ای مستقیم دارند

چشم عنصر حیاتی است که هر کس از نعمت آن بهره مند است در ثروتمند ... (بیشتر)

سهم صادرات در تجارت زعفران
مصرف زعفران برای چه افرادی مضر است و میزان مجاز آن چقدر است؟

زعفران گیاهی است که مزیت های زیادی دارد اما هر چیزی که همیشه عالی است، ... (بیشتر)

دیدگاهتان را بنویسید


افزودن دیدگاه