خواص زعفران برای بهبود بیماری پارکینسون

19 آوریل 2020
زمان مطالعه: دقیقه
دسته‌بندی ها:

همان‌طور که می‌دانید، زعفران فواید دارویی و غیر دارویی فراوانی دارد و اگر بخواهیم فقط آن‌ها را نام ببریم، شاید حداقل به‌اندازه صفحات یک کتاب قطور، فضا نیاز داشته باشیم.

زعفرون بخر، گلبرگ زعفرون ببر !!

با کد تخفیف ۱۵ هزار تومانی offer_zf همین الان هم زعفرونت رو بخر و هم گلبرگ زعفران جایزه ببر
همین الآن جایزه‌ت رو ببر

یکی از مهم‌ترین فواید زعفران، تأثیر آن روی بهبود بیماری‌های مغزی است چون مصرف زعفران می‌تواند از آسیب به سلول‌های مغزی جلوگیری کند.

در این نوشته قصد داریم خواص زعفران برای بهبود پارکینسون را به شما معرفی کنیم و باهم ببینیم زعفران چطور می‌تواند از پیش روی این بیماری جلوگیری کند

 

خواص زعفران برای بهبود پارکینسون

خواص زعفران برای بهبود پارکینسون

پارکینسون یک بیماری مغزی است که بر اثر از بین رفتن سلول‌هایی که ماده دوپامین را ترشح می‌کند،به وجود می‌آید . البته این بیماری دلایل مختلفی دارد و مانند ام‌اس، تاکنون دلیل واضحی برای وقوع آن  کشف نشده.

افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، در حالت سکون در مفاصل خود لرزش حس می‌کنند مثلاً دستانشان می‌لرزد که بنا برشدت بیماری، مقدار لرزش هم در افراد متفاوت است. همچنین به دلیل افزایش میزان استیل کولین نسبت به دوپامین در مغز، باعث خشکی و سفتی عضلات می‌شود مثلاً مچ پای این افراد زیاد پیچ می‌خورد.

این بیماری منشأ مشخصی ندارد و بیشتر افراد مسن به آن دچار می‌شوند اما در گروه‌های سنی دیگر هم مشاهده‌شده و یکی از دلایل آن می‌تواند ارثی باشد

جالب است بدانید محمدعلی کلی، قهرمان افسانه‌ای بوکس حرفه‌ای در سال ۱۹۸۲ متوجه شد که به بیماری پارکینسون مبتلا است

به نظر می‌رسد درمان قطعی برای این بیماری وجود نداشته باشد و اما با روش‌های مختلف دارویی می‌توانیم آن را مهار کنیم.

البته افرادی که به این بیماری مبتلا هستند نباید ناامید شوند چون با مراجعه به‌موقع به پزشک و مهار این بیماری جای نگرانی وجود ندارد. مثلاً مادر من چند سالی هست که به نوع خفیف این بیماری مبتلاست اما مرتب به پزشک مراجعه کرده و با مصرف داروهای مختلف آن را مهار می‌کند به‌طوری‌که هیچ‌کس متوجه این بیماری در او نشده!

 

خواص زعفران برای بهبود پارکینسون به چه صورت است؟

خواص زعفران برای بهبود پارکینسون به چه صورت است؟

در کنار مصرف داروهای مخصوص برای بهبود پارکینسون، مانند داروی لوودوپا ، ثابت‌شده که استفاده از زعفران می‌تواند به بهبود این بیماری کمک کند

در زعفران سه ماده اصلی وجود دارد که کیفیت زعفران به میزان این سه ماده بستگی دارد:

  1. کروسین (رنگ زعفران)
  2. پیکرو کروسین (طعم زعفران)
  3. سافرانال (عطر زعفران)

این سه ماده به‌غیراز مزایای ظاهری، فواید دارویی زیادی هم دارند و در میان این سه ، به عقیده بسیاری از افراد، ماده کروسین ، مهم‌ترین ماده دارویی زعفران است و بیشتر فواید دارویی زعفران به دلیل وجود کروسین است.

مصرف خوراکی زعفران به دلیل وجود ماده‌ای مانند کروسین، می‌تواند به‌عنوان یک سپر محافظ در برابر تخریب سلول‌های مغزی باشد که در اثر این محافظت می‌تواند با پیشرفت بیماری مانند پارکینسون مقابله کند.

 

آزمایش روی موشهای صحرایی، برای اثبات خواص زعفران برای بهبود پارکینسون

جالب است بدانید، خواص زعفران برای پارکینسون ازنظر علمی اثبات‌شده و یکی از آزمایش‌ها، آزمایش روی چند موش صحرایی است

حتما بخوانید:   زیبایی جنین با زعفران و آنچه که جایگزین آن می توان کرد

در یک آزمایش روی چند موش صحرایی که از طریق عمل جراحی ، پارکینسون را به آن‌ها القا کردند، و طی ۵ روز، به گروهی از آن‌ها عصاره زعفران دادند و به گروهی دیگر این عصاره را ندادند

مسابقه بین این دو گروه به این صورت بود :

آن‌ها را به‌صورت تصادفی درون یک «ماز آبی موریس» که یک دستگاه برای آزمایش‌های علمی روی حیوانات مخصوصاً موش‌ها است و  تشکیل‌شده از یک  حوضچه استوانه‌ای شکل که تا ارتفاع ۲۵ سانتی‌متر از آب پرشده و ۴ دریچه دارد و یک سکوی کوچک فلزی تیره‌رنگ در قسمتی از این استوانه قرار دارد.

در طول هرروز، یک‌بار از هرکدام از موش‌های صحرایی این آزمون گرفته‌شده، به این صورت که هرکدام از آن‌ها را داخل این استوانه قرار داده و زمان پیدا کردن و رسیدن موش به سکوی فلزی را اندازه‌گیری کردند.

آزمایش روی موشهای صحرایی، برای اثبات خواص زعفران برای بهبود پارکینسون

ماز آبی موریس

 

جالب است بدانید در موش‌های صحرایی دارای پارکینسون که به آن‌ها عصاره زعفران داده‌شده، نسبت به موش‌هایی که به آن‌ها عصاره زعفران داده نشده، در مدت‌زمان کمتری توانستند به سکوی فلزی برسند.

 

نتیجه این آزمایش این بود که عصاره زعفران می‌تواند به بهبود عملکرد افراد مبتلا به پارکینسون و کاهش اثرات این بیماری در افراد کمک کند

 

خواص دیگری از زعفران برای مغز

تا اینجا در مورد مزایای مصرف خوراکی زعفران برای بهبود بیماری پارکینسون صحبت کردیم اما به نظرم باید بگوییم بیماری‌های دیگری هم هستند که درمان مشخصی ندارند اما  زعفران برای بهبود آن‌ها مؤثر است مانند:

  • ام‌اس: که یک بیماری خود ایمنی است و به دلیل اختلال در دستگاه ایمنی بدن به وجود می‌آید به این صورت که سیستم دفاعی بدن به‌اشتباه، سلول‌های خودی را هدف قرار می‌دهد و آزمایش‌های زیادی ثابت کرده‌اند که مصرف زعفران به‌روش‌های مختلفی می‌تواند از پیش روی این بیماری جلوگیری کند
  • آلزایمر: که معمولاً افراد در سنین بالا به آن دچار می‌شوند و به این صورت است که فرد در به خاطر آوردن اشخاص و مکان‌ها ناتوان بوده و به‌مرورزمان قوای شناختی مانند حافظه، گفتار، احساسات و… را از دست می‌دهد. این بیماری یک بیماری پیش‌رونده است اما آزمایش‌ها ثابت کرده که زعفران به دلیل خواص دارویی‌اش، می‌تواند تا حد زیادی به افراد مبتلا کمک کند تا قوای شناختی خود را بهبود بخشند

همچنین مصرف زعفران، به تقویت حافظه و مهارت‌های یادگیری در افراد کمک می‌کند.

 

نکته مهم و سخن پایانی

تا اینجا از خوبی‌های زعفران برای پارکینسون گفتیم اما باید توجه داشته باشیم که زعفران هم ممکن است برای بدن ما مضر باشد پس باید به  موارد منع مصرف توجه کنیم.

همچنین طب سنتی به‌عنوان طبی مکمل، نامبرده می‌شود و نباید به‌صورت خودسر، داروهایی که پزشک تجویز کرده را قطع کرده و  استفاده از زعفران را جایگزین روش دارویی کنیم، چون ممکن است بیماری پیشرفت کند. پس باید در کنار مصرف به‌موقع داروها، درصورتی‌که ازنظر پزشک، برای مصرف زعفران منعی نداشتم، آن را در برنامه غذایی‌مان وارد کنیم

 

 

5/5 (1 نظر)

زعفرون بخر، گلبرگ زعفرون ببر !!

با کد تخفیف ۱۵ هزار تومانی offer_zf همین الان هم زعفرونت رو بخر و هم گلبرگ زعفران جایزه ببر
همین الآن جایزه‌ت رو ببر

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

زعفران و سلامتی
زعفران و سلامتی چگونه با هم رابطه مستقیم دارند

کمتر کسی است که طعم و عطر زعفران را بیاد نداشته باشد اما شاید به ... (بیشتر)

خواص زعفران
خواص زعفران ، مهم ترین خاصیت‌های ارزشمند‌ترین ادویه جهان که باید بدانید

زعفران همان گیاه خوش رنگی است که وقتی از نزدیک آن را می‌بینید هرگز تصور ... (بیشتر)

زعفران و درمان سرد مزاجی آقایان چگونه امکان پذیر است

ابتدای این مطلب را نمی دانم با تعریف و تمجید از زعفران شروع کنم یا ... (بیشتر)

دیدگاهتان را بنویسید


افزودن دیدگاه