قدمت زعفران و دانستنی های جالب آن در ایران و سایر کشورها

5 فوریه 2017
زمان مطالعه: دقیقه
دسته‌بندی ها:

زعفران گیاه ارزشمندی است که به طلای سرخ هم شهرت دارد اما تفاوت آن نه تنها به قیمت و خواص آن است که شکل و شمایلش هم با خیلی از گیاهان دارویی و خوراکی و طعم دهنده هم فرق دارد. برای اینکه کمی بیشتر از معمول با قدمت زعفران آشنا شوید بهتر است که این مقاله را بخوانید.

زعفرون بخر، گلبرگ زعفرون ببر !!

با کد تخفیف ۱۵ هزار تومانی offer_zf همین الان هم زعفرونت رو بخر و هم گلبرگ زعفران جایزه ببر
همین الآن جایزه‌ت رو ببر

قدمت زعفران در ایران

ایران یکی از کشورهایی است که از نظر زعفران رتبه خوبی در دنیا دارد. حتی صادرات زعفران یکی از بزرگترین قسمت های تجاری ایران را تشکیل می دهد. محققان می گویند که قدمت کاشت و برداشت و پرورش زعفران در ایران به ۳۰۰۰ سال می رسد. این نشان می دهد که قدمت زعفران، همراه با ایران، و توسعه آن همیشه عجین بوده و پا به پای تاریخ ایران، رشد کرده است.

قدمت زعفران

 قدمت زعفران و دانستنی های آن در کشور ها

زعفران هند و پاکستان و حتی افغانستان نیز شهرت خاصی دارد. گفته می شود که زعفران در هند باستان برای تهیه رنگ استفاده می شده که از این گیاه برای تهیه رنگ نارنجی و زرد و طلایی استفاده می شده است. خانم های هندی در جشن های خود، زعفران بر پیشانی می زنند و این سنت را سال هاست که ادامه داده اند. حتی هندی ها انقدر به این گیاه اهمیت می دهند که رنگ اول این پرچم بخاطر رنگ زعفران بدین گونه انتخاب شده است. آیا تا کنون به این دقت داشته اید که رنگ پرچم هند، به صورت زعفرانی، سفید و سبز است؟

در ادامه هم اشاره ای به وضعیت رومیان و ارادت آن ها به زعفران بگوییم که این ارادت به حدی بوده که رومیان باستان، برای استحمام خود از زعفران استفاده می کرده اند.

حتما بخوانید:   مصرف زعفران برای چه افرادی مضر است و میزان مجاز آن چقدر است؟

از طرفی ملکه مصر کلئوپاترا به زعفران علاقه خاصی داشت چرا که یکی از مهم ترین ابزارآلات و مواد آرایشی وی زعفران بوده است.

بین افغانستان و ایران منطقه ای به نام Oxiana وجود دارد که  تنها دختران زیر ۱۳ سال که هنوز ازدواج نکرده و باکره اند، مجازند از آن محل زعفران بچینند و دیگران مجوز ورود به زمین ها را ندارند.

قدمت زعفران

برداشت زعفران

برای اینکه حدود ۴۵۳ گرم زعفران برداشت شود، باید ۷۵ هزار تا ۸۰ هزار گل زعفران برداشت شود. به نظر شما این میزان از زعفران ارزش فروش ۴ تا ۶ میلیون تومان را دارد یا نه؟

اگر به فرآیند برداشت زعفران دقت کنید متوجه می شوید که تا کنون هیچ ابزار کشاورزی مبتنی بر ماشین برای برداشت زعفران تولید نشده است و در تمام دنیا برای برداشت از دست استفاده می کنند. این کار بخاطر ارزش پرچم ها و ذره ذره ی این گیاه ارزشمند است.

با این حال زعفران دارای خواص بسیاری در درمان و پزشکی و مخصوصا طب سنتی بوده، و از آن برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود.

نتیجه گیری

قدمت زعفران نشان از این دارد که، این گیاه بیش از هر گیاه دیگری طی سال ها در دسترس بوده و از آن استفاده می شده است. حتی ایرانیان در ۳ هزار سال پیش، با این گیاه همراه بوده اند و به عنوان میراثی ارزشمند تا این زمان آن را حفظ کرده اند. نظر شما در رابطه با زعفران و قدمت آن چیست؟ دیدگاه های خود را با زعفران نت در میان گذاشته و این مطلب را روی شبکه های اجتماعی نشر دهید. همچنین می توانید برای آگاهی بیشتر، در مورد تاریخچه زعفران روی این لینک کلیک کنید

5/5 (2 نظر)

زعفرون بخر، گلبرگ زعفرون ببر !!

با کد تخفیف ۱۵ هزار تومانی offer_zf همین الان هم زعفرونت رو بخر و هم گلبرگ زعفران جایزه ببر
همین الآن جایزه‌ت رو ببر

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

زعفران در بارداری
زعفران در بارداری ، آنچه باید خانم ها در این دوران حساس بدانند

خیلی از خانم‌ها در دوران بارداری به دلیل کم شدن آهن خون، ریزش مو، مشکلات ... (بیشتر)

زعفران و سرطان کبد
زعفران و سرطان کبد ، جنگی نابرابر با پیروزی زعفران

زعفران به عنوان یکی از مهم ترین گیاهان دارویی به شمار می آید. به تازگی ... (بیشتر)

زعفران و درمان سرطان روده
زعفران و درمان سرطان روده چقدر واقعیت دارد؟

سرطان روده یکی از بیماری هایی است که به دلیل های مختلفی ممکن است رخ ... (بیشتر)

دیدگاهتان را بنویسید


افزودن دیدگاه