بهترین روش تهیه زعفران دم کرده ایرانی

23 ژانویه 2017
زمان مطالعه: دقیقه
دسته‌بندی ها:

برای تهیه زعفران دم کرده ابتدا مقداری از آن را داخل هاونی کوچک با مقداری شکر یا ۱ حبه قند بسائید سپس ۱ قاشق چایخوری از آن را با نصف فنجان آب جوش مخلوط کنید و بگذارید روی بخار اب یا برنج در حال پخت دم بکشد و رنگ بیندازد.

زعفرون بخر، گلبرگ زعفرون ببر !!

با کد تخفیف ۱۵ هزار تومانی offer_zf همین الان هم زعفرونت رو بخر و هم گلبرگ زعفران جایزه ببر
همین الآن جایزه‌ت رو ببر

مقدار بیشتر زعفران موجب بیشتر شدن رنگ زعفران میشود ، زعفران دم کرده را میتوانید بیشتر تهیه کنید و درون شیشه در بسته و داخل یخچال تا ۱هفته نگهداری کنید.

نکته ها

  1. هرچه آب، جوش تر باشد و هرچه زعفران بیشتر سائیده شود رنگ زعفران دم کرده بیشتر خواهد شد ، استفاده از قند یا کمی شکر برای نرم تر شدن و سایش بیشتر زعفران است.
  2. اگر در مناطق مرطوب زندگی میکنید ممکن است زعفران شما کمی نرم شود ، برای خشک کردن زعفران میتوانید ان را به مدت ۳۰ ثانیه داخل ماکروویو قرار دهید تا نم ان گرفته شود.
  3. همچنین میتوانید ان را درون قاشقی فلزی کمی روی حرارت مستقیم حرکت دهید اما مراقب باشید تا نسوزد ، پس از انکه خنک و ترد شد زعفران را طبق روش گفته شده بسائید و دم کنید.

ترفندی برای گرفتن رنگ بیشتر از زعفران دم کرده

تصویر زعفران دم کردهدر کتاب‌ها و برنامه‌های آشپزی دیده ایم که برای استفاده از رنگ زعفران در پخت غذا و شیرینی ، توصیه می‌شود که آن را داخل مقداری آب جوش حل کرده و یا دم کنیم.اما در این جا می‌خواهیم شما را با روش دیگری آشنا کنیم. یخ! تعجب کردید؟درست خواندید،یخ! چگونه ؟

به اندازه کافی پودر زعفران را در یک ظرف ریخته و چند تکه یخ را روی آن قرار دهید و در دمای اتاق بگذارید،با آب شدن تدریجی یخ‌ها،رنگ زعفران در آب صفر درجه از زعفران بیرون آمده و در آب حل می‌شود. این رنگ هم خوشبو تر و هم خوشرنگ تر از روش سنتی آب جوش و دم کردن است.

زعفران یکی از محصولات ارزشمند و صادراتی کشور عزیزمان ایران است و پیشینه استفاده از رنگ این گیاه به پنجاه هزار سال پیش و استفاده این ماده در غذاهای ایرانی به ۳۵۰۰ سال قبل بر می‌گردد.این ماده همیشه گران قیمت بوده و هست به همین دلیل اگر بتوانیم از زعفران رنگ بیشتری بگیریم و در نتیجه مقدار کم تری زعفران برای معطر و خوشرنگ کردن غذاهایمان استفاده کنیم به اقتصاد خانواده کمک شایانی کرده ایم.
میزان یخ مورد استفاده ،بستگی به میزان پودر زعفران شما دارد.مثالا برای نصف قاشق چای خوری پودر زعفران، دو تکه یخ در ابعاد یخ‌های تولیدی یخ ساز یخچال‌های خانگی کافیست. اگر به میزان بیشتری از رنگ زعفران نیاز داشتید،مقدار پودر زعفران و یخ را با همین تناسب افزایش دهید.

حتما بخوانید:   طرز تهیه دمنوش زعفران و معرفی خواص و فواید آن

یک تیر و دو نشان

شما می‌توانید با نگهداری زعفران در یخچال البته درون یک ظرف دربسته مناسب و بهداشتی، محلول را در فریزر قرار دهید و مطمئن باشید همیشه رنگ دوست داشتنی زعفران ایرانی آماده برای استفاده در غذای دل‌پذیر شماست.

4/5 (8 نظر)

زعفرون بخر، گلبرگ زعفرون ببر !!

با کد تخفیف ۱۵ هزار تومانی offer_zf همین الان هم زعفرونت رو بخر و هم گلبرگ زعفران جایزه ببر
همین الآن جایزه‌ت رو ببر

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

چای زعفران
طرز تهیه چای زعفران و نکاتی که باید در مصرف آن رعایت کنیم

چای سیاه، یکی از عناصر ثابت مهمانی های ما ایرانی ها است و هیچ مجلسی ... (بیشتر)

دمنوش به و زعفران برای تقویت معده و قلب و اعصاب

عموما برای اعصابی آرام اولین چیزی که پیشنهاد می شود دمنوش ها هستند. به همین ... (بیشتر)

طرز تهیه دمنوش زعفران و معرفی خواص و فواید آن

زعفران از جمله گیاهان دارویی است که به روش های متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرد، ... (بیشتر)

دیدگاهتان را بنویسید


افزودن دیدگاه