خواص زعفران ، مهم ترین خاصیت‌های ارزشمند‌ترین ادویه جهان که باید بدانید

22 آگوست 2018
زمان مطالعه: دقیقه
دسته‌بندی ها:

زعفران همان گیاه خوش رنگی است که وقتی از نزدیک آن را می‌بینید هرگز تصور نمی‌کنید که بتواند انقدر با ارزش و مفید باشد تا جایی که این روزها از آن برای درمان سرطان استفاده کنند. خواص زعفران به طور اعجاب آوری موجب شده که دنیای پزشکی، و بهداشتی آرایشی دستخوش تغییراتی شود که مطمئن هستیم تا انتهای دنیا این گیاه را در صدر خواهد داشت.

زعفرون بخر، گلبرگ زعفرون ببر !!

با کد تخفیف ۱۵ هزار تومانی offer_zf همین الان هم زعفرونت رو بخر و هم گلبرگ زعفران جایزه ببر
همین الآن جایزه‌ت رو ببر

از مهم‌ترین خواص زعفران می‌توان به

 1. ضد افسردگی
 2. کاهش درد
 3. جلوگیری از ریزش مو
 4. بهبود سلامت تنفسی
 5. بهبود سلامت قلبی
 6. بهبود سلامت روانی
 7. بهبود سلامت پوستی
 8. تقویت سیستم گوارشی

اشاره داشت که البته این چند گزینه نیز بخشی از مزایای اعجاب انگیز و خواص زعفران است.

معمولا اطلاع از خواص زعفران و به طور کلی اطلاع از خواص هر ادویه‌ای که روزانه از آن استفاده می‌کنیم موجب می‌شود که در مصرف آن محدودیت‌ها و شرایطی را در نظر بگیریم و با لذت بیشتری آن‌ها را میل کنیم. آیا شما نیز با من موافق هستید؟ پس با هم برویم و ادامه دانستنی‌های مربوط به خواص زعفران را با هم بخوانیم که مطمئن هستم از برخی از آن‌ها بی اطلاع بوده ای.

پادکست خواص مهم زعفران

قرار است در این پادکست در مورد خاصیت های مهم زعفران بشنویم در مورد اینکه زعفران به تنهایی از بروز ۷۰ نوع سرطان پیشگیری میکند و درمان طیف زیادی از بیماری هاست، باهم بشنویم.

خواص زعفران حاصل چه ترکیباتی است؟

قبل از این که دقیقا به سراغ موضوع خواص زعفران برویم خوب است که بدانیم این همه خواص از کجا نشات گرفته اند. اولین چیزی که به نظر می‌رسد، اهمیت داشته باشد، ترکیب سه گانه زعفران است که به صورت

 1. کروسین عامل قدرت رنگ
 2. پیکروسین عامل قدرت طعم
 3. سافرانال عامل قدرت بو

لیست بندی می‌شود. هر چقدر این سه عامل دستخوش تغییر شوند می‌توانند روی کیفیت زعفران و در نتیجه روی میزان خواص زعفران تاثیر داشته باشند.

خواص زعفران

پادکست ترکیبات زعفران

با هم بشنویم

خواص زعفران را با یک فنجان چای زعفران بنوشید

وقتی که به دنبال دریافت خواص زعفران هستید، فرقی ندارد که از چه روشی برای رساندن این ماده خوش رنگ به بدن خود استفاده کنید اما مرسوم‌ترین روش که برای تاثیر گذاری سریع مورد پیشنهاد قرار گرفته است، استفاده از دم نوش و دم کرده زعفران است.

برای مثال، استفاده از

 1. شیر زعفران
 2. چای زعفران

دو شیوه بسیار رایج است که هر چند به عنوان نوشیدنی گرم به شمار می‌آیند اما می‌توانند در فصل‌های مختلف مورد تهیه و مصرف قرار گیرند.

همچنین استفاده از زعفران به صورت شربت زعفران دارای تمام خواصی است که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

خواص زعفران به طور کامل به چه عناصری بر می‌گردد

سال‌های سال است که در اروپا و آسیا زمین‌های زراعی زیر کشت زعفران هستند اما واقعا چه چیزهایی در این گیاه خوش عطر موجب شده تا مردم آن را تاج سر خود کنند؟ وقتی که به تحقیقات دانشمندان مراجعه می‌کنیم متوجه می‌شویم که این گیاه ارزشمند به طور افراطی دارای مواد زیر است

 1. منگنز
 2. مس
 3. آهن
 4. سلنیوم
 5. روی
 6. منیزیم
 7. A , B و C

همانطور که مشاهده می‌کنید، این عناصر از جمله حیاتی‌ترین عناصرهایی است که باید در بدن به مقدار کافی وجود داشته باشد تا ارگان‌های مختلف سیستم بدنی به خوبی از پس کار خود بر آیند.

 

خواص زعفران برای تقویت هوش و حافظه

شاید تا کنون به خوراکی خاصی برای تقویت هوش برخورد نکرده باشید چرا که معمولا گفته می‌شود هوش و حافظه بخشی از بدن آدمی هستند که کاملا ارثی هستند. اما خوشبختانه مصرف زعفران در این باره دیدگاه‌ها را تغییر داده است. متخصصان متوجه شده‌اند که زعفران به دلیل دارا بودن موادی همچون

 1. منگنز
 2. مس
 3. آهن
 4. سلنیوم
 5. روی
 6. منیزیم

قادر است که روی هوش و حافظه افراد تاثیر مثبت بگذارد. هر چند که خواص زعفران موجب شده که یکی از غیرقابل تغییر‌ترین چیزها یعنی هوش و حافظه دستخوش تغییر و بهبود قرار بگیرد اما نباید فراموش کرد که مصرف این گیاه نیز حد و حدودی دارد و افراط در آن مرگ آور است.

خواص زعفران

 خواص زعفران برای درمان افسردگی، استرس و غم

معمولا وقتی که برای بیماری‌های روحی، نظیر افسردگی و استرس و غم به پزشک متخصص طب سنتی و گیاهی مراجعه می‌کنید هر چه برایتان تجویز می‌کند در کنارش زعفران نیز دیده می‌شود.

خواص زعفران در بهبود بیماری‌های روحی واقعا فوق العاده و زود تاثیر است.

وقتی که می‌خواهید به کمک زعفران بر بیماری‌های روحی غلبه کنید فرقی ندارد که از این گیاه به چه صورت استفاده کنید، اما معمولا دم کرده آن در کنار مواردی نظیر

 1. گلاب
 2. گل گاوزبان
 3. سنبل الطیب

به طور موثر‌تری روح را شاد و با نشاط می‌کند و افسردگی را دور می‌کند.

دو هورمونی که انتقال دهنده عصبی هستند و در تنظیم میزان شادی و نشاط تاثیر دارند، به عنوان دوپامین و سرتونین شناخته می‌شوند. عناصر تشکیل دهنده زعفران به نام‌های  سافرانال و کروسینی  دقیقا عمل کنترل این دو هورمون را بر عهده دارند.

 

خواص زعفران برای بهبود خواب

خواب کافی یکی از عنصرهای مهم برای سلامت بدن است. وقتی که می‌خواهید به راحتی بدنتان وظیفه اش را انجام دهد باید خواب کافی داشته باشید.

اگر احساس می‌کنید چرخه خواب خوبی ندارید بهتر است که

 1. ابتدا میزان اختلالات روحی خود را تنظیم کنید
 2. ساعت بدنی تان را تنظیم کنید
 3. از زعفران برای بهبود خواب استفاده کنید

به طور جالب انگیزی دیده شده که مصرف زعفران می‌توانید روی عامل ۱ و ۲ نیز تاثیر داشته باشد.

 

خواص زعفران برای جلوگیری از ریزش مو

زعفران دارای ویژگی‌های مختلفی برای سلامتی است اما فکر نمی‌کنم تا کنون در مورد درمان ریزش مو با زعفران چیزی شنیده باشید. زعفران که خودش به شکل مو است، به تقویت ریشه مو کمک می‌کند. با مصرف منظم زعفران، می‌توانید به درمان آلوپسی پرداخته و کاری کنید که موی سرتان سریع‌تر رشد کند.

توصیه اکید داریم که برای این منظور از زعفران به صورت شیر زعفران استفاده کنید

 

 

مصرف زعفران برای درمان بیماری‌های تنفسی

بیماری‌های تنفسی می‌توانند تمام سیستم بدن را مختل کنند. این عارضه از سطحی‌ترین حالت یعنی سرفه‌های گاه به گاه تا حالت شدید آن یعنی برونشیت و آسم، به خوبی توسط مصرف زعفران بهبود می‌یابند یا حداقل تسکیل می‌یابند.

یک فرمول جالب برای مصرف زعفران برای درمان اختلالات تنفسی و ریوی و آسم این است که زعفران را با چای و سیاه دانه، زیره، هل، بابونه، رازیانه و شیرین بیان ترکیب کنید و میل کنید.

 

زعفران یک روشن کننده پوست است

پیش از این گفته‌ایم که زعفران در صنعت پزشکی و بهداشتی آرایشی بسیار کاربرد دارد. اولین ماده‌ای که در زعفران برای صنعت بهداشتی و آرایشی مورد توجه قرار گرفت ماده‌ای بود به نام  kumkumaadi tail که موجب شد از زعفران در ترکیب بسیاری از کرم‌ها استفاده شود.

کرم‌های روشن کننده و شاداب کننده پوست معمولا از زعفران نیز تهیه می‌شوند. اما اگر مطمئن نیستید که به این کرم‌ها دسترسی پیدا می‌کنید یا نه، می‌توانید به مصرف نوشیدنی زعفران بسنده کنید.

وجود دو عنصر مهم یعنی

 1. آنتی اکسیدان‌ها
 2. ویتامین b6

موجب شده که زعفران برای سلامتی و زیبایی و درخشندگی پوست موثر واقع شود. همچنین افرادی که دارای

 1. آکنه پوست
 2. لکه‌های پوستی

می باشند می‌توانند با مصرف قانونی زعفران به سفید شدن پوست خود کمک کنند.

 

حتما بخوانید:   ساختن عطر با زعفران و بررسی محدودیت های آن

کاهش درد عضلانی با مصرف زعفران

یک دسته مهم از مواد عالی در زعفران وجود دارند که با مصرف این گیاه، به بدن منتقل می‌شوند. این مواد عالی به طور مستقیم و غیر مستقیم به بهبود عضلات و درد عضلانی کمک می‌کنند.

این مواد عالی موجب می‌شوند تا جذب کلسیم در بدن بهتر صورت بگیرد و استخوان‌های مستحکم‌تری داشت.

 

خواص زعفران برای سلامت قلب و مغز

قلب و مغز عنصرهایی هستند که آرزو داریم تا پایان عمر به طور سالم برای تان باقی بماند. اما برای حفظ سلامت این دو عنصر حیاتی لازم است که کارهایی بکنید مثلا نوشیدنی زعفران میل کنید تا بتوانید از بروز سکته‌های مغزی و قلبی جلوگیری کنید.

پتاسیمی که در زعفران وجود دارد دقیقا این کار را انجام می‌دهد چرا که روی شریان‌ها و رگ‌ها اثر مثبت می‌گذارند و جلوی گرفتگی‌هایی که موجب سکته می‌شوند را می‌گیرند.

همچنین کروسین‌هایی که در این گیاه وجود دارند موجب می‌شوند که سطح کلسترول خون تنظیم شود و به طور غیر مستقیم سلامتی قلب شما را تامین کنند.

 

خواص زعفران برای مبارزه با سرطان

هر چند در مقاله مبارزه با سرطان با زعفران به ارائه اطلاعات کاملی در مورد زعفران و استفاده از آن در درمان سرطان‌ها پرداخته‌ایم اما جا دارد که در این باره در این بخش به چند نکته بسنده کنیم:

 1. زعفران دارای موادی است که می‌تواند سلول‌های جهش یافته را بهبود بخشد
 2. زعفران کمک می‌کند که تومورهای سرطانی بهبود یابند و یا حداقل جلوی رشد ان‌ها گرفته شود
 3. زعفران دارای خواصی است که می‌تواند رادیکال‌های آزاد متنوعی را مهار کند
 4. زعفران یک محافظ برای بهبود سیستم ایمنی بدن است که این موضوع به خودی خود جلوی سرطان‌ها را می‌گیرد

آیا برای مصرف زعفران کافی نیست که به همین چند دلیل تنها بسنده کنیم و با خرید زعفران آن را در لیست نوشیدنی‌های روزانه مان قرار دهیم؟

 

برای درمان آلزایمر زعفران بخورید

زعفران دارای خواصی است که روی بهبود حافظه اثر دارد اما در برخی کشورها مثل ژاپن از این گیاه مخصوصا برای درمان آلزایمر استفاده می‌شود. از جمله بیماری‌هایی که می‌توان با این گیاه درمان کرد می‌توان به:

 1. فراموشی
 2. پارکینسون
 3. آلزایمر خفیف
 4. آلزایمر متوسط

اشاره داشت.

 

با زعفران سیستم گوارشی تان را تقویت کنید

طبیعت زعفران گرم و خشک است و این موجب می‌شود که التهابات در سیستم گوارشی را بهبود بخشد. از این رو مصرف زعفران به هر طریقی که شده موجب می‌شود که بیماری‌هایی نظیر

 1. بزرگ شدن کبد
 2. آسیب‌های کلیوی
 3. بیماری‌های گوارشی

بهبود یابند و با هضم بهتر، گوارشی ساده‌تر را تجربه کرد به طوری که به اعضای داخلی بدن فشار و آسیب وارد نشود.

 

برای بهبود بینایی زعفران مصرف کنید

زعفران دارای خاصیت جالبی است که حیرت انگیز است. با مصرف زعفران چشم شما به چیزی مسلح می‌شود که نور مستقیم بر آن کمتر تاثیر می‌گذارد و موجب خسارت به چشم نمی‌شود.

بیمارانی که از عارضه “دژنراسیون ماکولا ” رنج می‌برده‌اند، با مصرف زعفران توانسته‌اند این مساله را مهار کنند و جلوی نابینایی خود را بگیرند.

 

تنظیم فشار خون و قند خون با زعفران

زعفران دارای ویژگی مثبتی است که کمک می‌کند میزان قند و فشار خون کنترل شود. اگر این دو گزینه در بدن کنترل شود تا حد زیادی می‌تواند جلوی برخی از بیماری‌های قلبی و دیابتی را بگیرد.

 

استفاده از زعفران برای بیماری‌های زنانه و قاعدگی منظم

زعفران یکی از جمله گیاهان دارویی است که به طور معجزه آسا برای

 1. درمان درد قاعدگی
 2. تنظیم دوره قاعدگی
 3. تسویه کننده رحم

به شمار می‌آید.

معمولا مصرف زعفران هنگام زایمان می‌تواند در تولد بهتر فرزند نیز موثر باشد اما توصیه اکید داریم که در بارداری به نحوه مصرف زعفران خیلی دقت کنید چرا که ممکن است جنین خود را از دست بدهید.

 

دیگر خواص زعفران برای سلامتی

برای این که بتوانیم به شما اطمینان دهیم که زعفران یک داروی درمانی عالی است خوب است که لیست زیر را همیشه در کنج ذهن خود نگه دارید:

 1. با مصرف زعفران بیماری‌های دیابتی کاهش پیدا می‌کنند
 2. زعفران در درمان نقرس ، خونریزی رحمی و اختلالات چشم فوق العاده موثر است
 3. ناتوانی جنسی آقایان تا حد زیادی با زعفران قابل حل است.
 4. اگر احساس شکم درد کنید با مصرف زعفران می‌توانید آن را حل کنید
 5. دم کرده و یا شربت زعفران برای افرادی که احساس می‌کنند سردی بدنشان زیاد شده بهترین راهکار است
 6. برای درمان کهیر ناشی از سردی مصرف چای زعفران عالی است
 7. اختلالات ادراری تا حد زیادی با مصرف زعفران قابل درمان است
 8. برای سم زدایی طبیعی بدن از آنتی اکسیدان‌های زعفران بهره مند شوید .
 9. بیماری ام اس نیز با کمک زعفران قابل کنترل و گاهی قابل درمان نیز می‌باشد. ( این مقاله را در این باره بخوان )
 10. برای جلوگیری از پیشرفت بسیاری از بیماری‌ها زعفران غوغا می‌کند
 11. درمان باروری مردان و زنان توسط زعفران قابل کنترل و انجام است
 12. برای بهبود متابولیسم زعفران یک عنصر فوق العاده است
 13. زعفران یک گیاه انرژی بخش است که نشاط نیز با خود به همراه دارد
 14. اگر احساس غم و غصه و گرفتگی دارید یک فنجان چای زعفران بنوشید
 15. آیا می‌دانید زعفران دارای خواص آروماتیزی می‌باشد؟
 16. زعفران می‌تواند جذب اکسیژن خون را بالا ببرد
 17. کنترل کلسترول خون کار زعفران است

موارد دیگری نیز وجود دارد که برای معرفی زعفران می‌توان به آن‌ها اشاره داشت اما برای این مطلب تا همین میزان بسنده می‌کنیم.

امیدواریم که با مصرف اندازه و کافی زعفران از این گیاه عالی و خواص آن بهره مند شوید. اما دوباره تاکید داریم که

 • همه افراد باید در مصرف زعفران افراط نکنند چرا که مسموم کننده و مرگ آور است
 • زنان باردار نباید از زعفران استفاده کنند
 • مصرف زعفران می‌تواند به گرمی بیش از حد بینجامد پس هفته‌ای یک یا یا دو بار مصرف این نوشیدنی می‌تواند مفید باشد.

اگر در مورد محدودیت‌های مصرف زعفران ابهام دارید می‌توانید این مقاله را هم بخوانید.

تجربه خود را از بهبود با زعفران در اختیار ما بگذارید و در بخش نظرات برایمان بنویسید.

 

4.3/5 (3 نظر)

برچسب ها:

زعفرون بخر، گلبرگ زعفرون ببر !!

با کد تخفیف ۱۵ هزار تومانی offer_zf همین الان هم زعفرونت رو بخر و هم گلبرگ زعفران جایزه ببر
همین الآن جایزه‌ت رو ببر

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

زعفران و سلامت پوست
زعفران و سلامت پوست ، این دو چه رابطه ای با هم دارند؟

زعفران گیاهی است که از هر جهت به آن گاه کنید، سه شاخه بیشتر نیست ... (بیشتر)

کاهش اشتها با زعفران
کاهش اشتها با زعفران و تخم شربتی را در راس برنامه لاغری خود قرار دهید

هر جا صحبت از لاغری می شود، همه توصیه می کنند که ابتدا اشتهای خود ... (بیشتر)

درمان افسردگی با زعفران
پاسخ به یک سوال حیاتی؛ آیا درمان افسردگی با زعفران ممکن است؟

افسردگی یکی از بیماری‌های شایع در میان بزرگ‌سالان است. آمارها می‌گویند در جامعه آمریکا حدوداً ... (بیشتر)

دیدگاهتان را بنویسید


افزودن دیدگاه